Jūsų krepšelis kol kas tuščias.
Kodėl baltymai yra svarbūs?
Kulinariniu požiūriu baltymai svarbūs tuo, kad suteikia sotumo jausmo ir yra… skanūs! Būtent baltymingi produktai pasižymi vadinamuoju umami skoniu, kurį pirmieji išskyrė japonai šalia tokių mums įprastų skonių kaip sūrus, saldus, aštrus ir kartus. Tai kokio gi skonio yra džiovinti svirpliai?
Akivaizdu, kad be baltymų sunkiai apsieitume. Baltymai, kartu su angliavandeniais ir riebalais, yra viena iš trijų mums būtiniausių maisto medžiagų. Šių medžiagų, vadinamųjų makroelementų, mums reikia gauti kasdien, ir nemažai, kad mūsų organizmas tinkamai funkcionuotų. Baltymus sudaro aminorūgštys, organiniai junginiai, palaikantys kūno audinių, įskaitant raumenis, sausgysles, kraujagysles ir odą, augimą ir gyvybingumą.
Kuo baltymai naudingi sveikatai:
- Augina raumenų masę, kai vartojant baltymus kartu atliekami ir pasipriešinimo pratimai.Taip pat padeda išlaikyti esamą raumenų masę.
- Stiprina imuninę sistemą, stimuliuodami baltuosius kraujo kūnelius ir tokiu būdu padėdami organizmui kovoti su infekcijomis.
- Padeda numesti svorio, ilgesniam laikui suteikdami sotumo jausmą. Be to, virškinant baltymus, sunaudojama daugiau kalorijų nei virškinant riebalus ar angliavandenius.
- Padeda išlaikyti sveiką ir stangrią odą, nes dalyvauja organizmo audinių augimo ir atsinaujinimo procesuose.
- Palaiko tinkamą augimą ir vystymąsi, ypač vaikystėje, paauglystėje ir nėštumo metu.
- Padeda virškinti maistą, nes baltymai sudaro fermentus, padedančius paversti maistą energija.
- Reguliuoja hormonus, ypač brendimo laikotarpiu.
Skirtingai nuo angliavandenių ar riebalų, organizmas baltymų nekaupia, vadinasi, juos reikia vartoti kiekvieną dieną.